Pražský "haus"

Pražský "haus"-Mega hit 1989


První houseový singl v historii moderní česko-slovenské pop-music /1989/

Nápad na složení skladby vznikl v létě roku 1988 při cestě vlakem z Londýna do Torquay /jihozápadní Anglie/ , kam jsme jeli s bratrem a ženou na dvoudenní výlet.
V té době Británii zaplavila vlna house music jako nejnovější trend taneční hudby a právě v tom vlaku mě napadla myšlenka , že je nutné s touto hudbou seznámit i československé posluchače. Tak jsem na té myšlence pracoval hned po návratu z Anglie do Prahy a asi dva měsíce vymýšlel něco , co by se mohlo houseové muzice trochu podobat . No a tak ze mě vypadl demáč , který už od začátku měl jasný a neměnný text a který obsahoval jen jeden slogan a pár slov jakoby verse.
S obrovskou nadsázkou jsem do textu napsal "den co den ho poslouchaj" a myslel tím vlastně to, že by bylo úžasné, kdyby tu skladbu alespoň občas nějaké rádio zahrálo. No a když byl celý demáč hotov, tak jsem si domluvil schůzku se šéfdramaturgem Supraphonu, pustil mu to a vysvětlil, kam vlastně světový trend taneční hudby kráčí a jak by to na české a slovenské posluchače mohlo zapůsobit. Kupodivu mě po pár dnech ze Supraphonu oznámili, že to na dramaturgické poradě prošlo a že mohu zažádat o studiové frekvence a jako singl to natočit. Tak jsem jeden večer v listopadu r.1988 v pražském Mozarteu - studiu v Jungmannoově ulici, které dnes již neexistuje, natočil všechny nástroje i včetné vocalu Petra Kotvalda. Druhý den večer jsme toto vše smixovali, ale mix se na první pokus nepovedl, tak jsme to smixovali o pár dní později podruhé a to už bylo ono. Pražský "haus " - první československý houseový singl byl na světě !!
Jen zbývalo ještě dodat jméno skupiny a ten jsem měl již z Londýna předem jasný , --- Hipodrom -- podle mega diskotéky v centru Londýna ..Hippodrome . Na tehdejší podmínky vyšel singl velice rychle .. asi v lednu 1989 a okamžitě začal brázdit vlny radiových stanic a stalo se doopravdy to , co jsem si jen ve skrytu duše strašně přál ,že
" z rádia ho všichni znaj ... ... den co den ho poslouchaj."

Jindřich Parma
/Hudba -text,aranžer,muzikant,programátor/


    Nástroje použité  v nahrávce :

Sampler Sequential Prophet 2002+ 
/doprovody ,samplované hlasy,dechy, smyčce/

Kawai R 100 drum machine /bicí , percissions/
Yamaha 100 -       bass
Yamaha DX 7 -      syntezizery doprovod
Kawai K 1        syntesizery , melodie střed
    
Vše naprogramováno do 16 stopého seqvenceru Kawai Q 80

Nahráno na 24 stop
/studio Mozarteum Praha- listopad 1988/
1. mix 3 hodiny ,2. mix 3 hodiny - listopad 1988
Singl Supraphon leden - únor 1989 / B strana  Remix


           Zvukař Dalibor Votava
(Dalibore, děkuji Ti za nejlepší zvuk i přesto, že už tu nejsi s námi.)
                                           Jindra